среда, 7 октября 2015 г.

розробка уроку з теми:". Північна Америка "

Тема. Північна Америка
Загальні відомості. Географічне положення. Історія відкриття та освоєння.
Мета: сприяти засвоєнню знань про основні риси географічного положення Північної Америки, удосконалювати роботу учнів з картами, вчити аналізувати, робити висновки, розширювати кругозір дітей щодо історії відкриття та освоєння материка, зацікавити темою, розвивати вміння працювати в колективі, працювати з тематичними картами; розвивати пізнавальний інтерес, творче мислення, виховувати культуру спілкування, самостійність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: атласи, фізична карта півкуль, контурні карти,
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Вогняна Земля, Христофор Колумб, м. Ґальїнас, Пампа, Маракайбо.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
1. Гра «Пляшкова пошта»
 (м. Ма’рято), (м. Мерчісон), (м. Принца Уельського). (м. Сент-Чарльз)
Саме тут можна зустріти географічні дива та парадокси. Острів Ґренландія — «зелена земля», а насправді вкрита шаром льоду до 3400 м, океан з обманливою назвою Тихий, Алеутські о-ви, назва яких перекладається «в чому справа?» Тут можуть дно залишкових озер використовувати як аеродром для надзвукових літаків.
IV. Вивчення нового матеріалу
Прийом «Проблемне питання»
1)Користуючись картою, доведіть, що Північна Америка має велику протяжність з півночі на південь (від 72°пн. ш до 7°пн. ш.) Висновок — перетинає всі географічні пояси, крім екваторіального.
2)У яких широтах має більшу протяжність із заходу на схід?
3)Роль холодних і теплих течій
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Прийом «Мозковий штурм»
Чим відрізняється фізико-географічне положення Північної Америки від фізико-географічного положення інших, уже вивчених нами материків?

2. Гра «Продовж речення»
•Першими дослідниками Північної Америки були_______________
•Північна Америка розташована у_____________________ півкулі.
•Площа материка становить _____________ і за розмірами він займає _____________ місце.
•Має велику протяжність з ___________, що впливає на ___________ материка. Омивається_____________________________ океанами.
•Межує з материками_______________________________________.
•Берегова лінія материка____________________________________.
VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

розробка уроку з теми: Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Вплив океану на природу материка у прибережній частині. Види господарської діяльності в океані. Охорона природи океану

Тема. Своєрідність органічного світу. Природні багатства. Вплив океану на природу материка у прибережній частині. Види господарської діяльності в океані. Охорона природи океану
Мета: познайомити учнів з особливостями та своєрідністю органічного світу Індійського океану, показати різноманіття його природних багатств; визначити вплив океану на природу материків у прибережній частині; охарактеризувати види господарської діяльності людини в океані та її вплив на природу океану; розвивати навички роботи з картами атласу, текстом підручника та іншими джерелами географічних знань, уміння працювати в команді, аналізувати та робити висновки.
Обладнання: географічні атласи, карта океанів, фізична та кліматична карти світу, ілюстрації представників рослинного і тваринного світу (атлас)
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
1. Прийом «Географічна розминка»
•          Назвіть океани Землі та покажіть їх на карті світу.
•          Визначте по 2–3 моря в басейнах кожного з океанів.
•          Якими об’єктами океани об’єднуються між собою? Покажіть їх на карті.
•          Що впливає на формування океанічних течій?
•          Назвіть спільні та відмінні риси географічного положення океанів.
2. Прийом «Як? Що? Де?»
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом «Проблемне питання»
Як своєрідність органічного світу та природні багатства Індійського океану вплинули на господарську діяльність людини і, навпаки, як ця діяльність впливає на природу океану?
2. Прийом «Мандрівка»
Учні працюють у группах за індивідуальними завданнями. Під час виконання завдання використовують різноманітні джерела географічних знань — підручники, атласи,
Завдання (розраховані на 5–7 хвилин)
І група. Визначте та наведіть приклади своєрідності органічного світу океану.
II група. Якими природними багатствами володіє океан?
IIІ група. Чи впливає океан на природу материків в їх прибережній частині? Наведіть приклади.
IV група. Назвіть види господарської діяльності людини в океані.
V група. Як господарська діяльність людини впливає на природу Індійського океану?
VІ група. Які заходи з охорони природи проводяться в океані?
V. Закріплення нового матеріалу
Прийом «Експрес-тест»
1. Частина Індійського океану, в якій в основному живуть кити:
а) північна; б) центральна; в) південна; г) західна.
2. Летючі риби мешкають:

а) у товщі води; б) у верхніх шарах води; в) поблизу дна;
г) поблизу дна і на поверхні.
3. Перші глибоководні дослідження в Індійському океані були проведені експедицією:

а) Васко да Ґами; б) Фернана Маґеллана; в) Джеймса Кука;
г) Давіда Лівінґстона.
4. Індійський океан став відомий європейцям:

а) раніше Тихого і Атлантичного океанів;
б) раніше Тихого, але пізніше Атлантичного;
в) пізніше Тихого, але раніше Атлантичного;
г) пізніше Тихого і Атлантичного.
5. Частини океану, в яких проходять основні транспортні шляхи:

а) північна і східна; б) північна і західна; в) південна і східна;
г) південна і західна.
6. Рибальство в Індійському океані розвинене:

а) сильніше, ніж у Тихому і Атлантичному океанах;
б) сильніше, ніж у Тихому, але слабкіше, ніж в Атлантичному;
в) слабкіше, ніж у Тихому, але сильніше, ніж в Атлантичному;
г) слабкіше, ніж у Тихому і Атлантичному океанах.
7. Шельф Перської затоки виключно багатий:

а) нафтою;
б) кам’яним вугіллям;
в) рудами кольорових металів;
г) марганцевими і залізними рудами.
8. Найдовша протока Індійського океану:

а) Дрейка; б) Мозамбіцька; в) Маґелланова; г) Юкатанська.
9. Південний океан — умовна назва південних частин... океанів.

а) Індійського і Тихого;
б) Атлантичного і Індійського;
в) Атлантичного, Індійського і Тихого;
г) Тихого, Індійського і Північного Льодовитого.
10. Океани, в яких є аналогічні пасатні течії і протитечії:

а) Атлантичний; б) Індійський і Атлантичний;
в) Індійський і Тихомий; г) Індійський.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання

•          Опрацювати текст підручника.

План роботи циклічної комісії природничо-математичного циклу на 2015-2016 н. р. Засідання 1 (вересень – жовтень)

№ з\п
Зміст роботи
Відповідальний
Примітка
1
Про виконання роботи м.о. за минулий навчальний рік та завдання на 2014-2015 н. р.
Булюк А. В.

2
Впровадження елементів особистісно зорієнтованого навчання
Лучкова А. С


3
Затвердження плану проведення предметних тижнів та проведення шкільних олімпіад. Розробити завдання для проведення шкільних олімпіад
Булюк А. В.
Жур О. А.

4
Розподіл доручень між членами циклічної комісії.
Булюк А. В.

5
Знайомство з новинками методичної та наукової літератури.
Зискун Л. В.