воскресенье, 9 ноября 2014 г.

УРОК – ПРАКТИЧНА РОБОТА

Математика 5 клас

Тема. МАСШТАБ. ЗНАХОДЖЕННЯ ВІДСТАНІ НА ГЕОГРАФІЧНІЙ КАРТІ

Мета: формування навичок роботи з картою, знаходження відстаней; розв’язування практичних задач; розвиток логічного мислення учнів.

Обладнання: фізична або політична карта України (Європи, світу), лінійка.

ХІД УРОКУ

1.     Організація класу
2.     Перевірка домашнього завдання
1.     Викликати до дошки 3 учнів:
І учень
Завдання: Відстань на карті між двома пунктами становить 3,2 см. Яка відстань між цими пунктами на міс­цевості,  якщо карта має масштаб  1 : 5 000 000?
Розв’язок: 1) 3,2 * 5 000 000 = 16 000 000 см.                2) 16 000 000 см = 160 км.
Відповідь: відстань на місцевості дорівнює 160 км.

ІІ учень
Завдання: Відстань між двома пунктами на місцевості дорівнює 640 км. Яка відстань між пунктами на карті, якщо її масштаб 1 : 10 000 000?
Розв’язок: 1) 640 км = 64 000 000 см.               2) 64 000 000 : 10 000 000 = 6,4 см.
Відповідь: відстань на карті дорівнює 6,4 см.

ІІІ учень
Завдання: Відстань між двома містами на місцевості 270 км, а на карті — 4,5 см.  Знайти масштаб карти.
Розвязок: 1) 270 км = 27 000 000 см.                       2) 27 000 000 : 4,5 = 6 000 000
Відповідь: масштаб карти 1 : 6 000 000.

2.     Роздати завдання на картках для «сильних» учнів:
Картка 1.
7 см
 
Розміри ділянки прямокутної форми 12 м і 28 м. Накреслити план цієї ділянки в масштабі 1 : 400.
Розвязок:
Подпись:    3 см1) 12 м = 1 200 см;
    28 м = 2 800 см.
2) 1 200 : 400 = 3 см;
3) 2 800 : 400 = 7 см.

Картка 2.
Розміри ділянки прямокутної форми 32 м і 56 м. Накреслити план цієї ділянки в масштабі 1 : 800.

Розвязок:
1) 32 м = 3 200 см;
7 см
 
    56 м = 5 600 см.
Подпись:    4 см2) 3 200 : 800 = 4 см;
3) 5 600 : 800 = 7 см.


Картка 3.
9 см
 
Розміри ділянки прямокутної форми 15 м і 27 м. Накреслити план цієї ділянки в масштабі 1 : 300.
Розвязок:                                                      
Подпись:    5 см1) 15 м = 1 500 см;
    27 м = 2 700 см.
2) 1 500 : 300 = 5 см;
3) 2 700 : 300 = 9 см.


Картка 4.
9 см
 
Розміри ділянки прямокутної форми 81 м і 72 м. Накреслити план цієї ділянки в масштабі 1 : 900.
Подпись:    8 см1) 81 м = 8 100 см;
    72 м = 7 200 см.                                   
2) 8 100 : 900 = 9 см;
3) 7 200 : 900 = 8 см.

3.     Провести усний рахунок для учнів класу:
Запитання:
1. Перейдіть від одних одиниць вимірювання до інших:
а) 10 м = … см;                                    г) 4 км = … м;
б) 3 км = … см;                                    д) 30 см = … м;
в) 6 дм = … м;                                      е) 18 м = … км.

2. Обчислити:
а) 0,83 * 10;                                          г) 123,4 : 1000 ;
б) 15,2 : 10;                                          д) 506,7 : 100;
в) 14,3 * 100;                                       е) 0,0013 * 1000.

3. Виразити в кілометрах:
а) 145 000 м;                                          в) 75 000 000 дм;
б) 6 000 000 000 см;                              г) 32 000 000 см.

4. Що означає, якщо на карті вказаний масштаб:
1 : 1 000 000; 1 : 100 000; 1 : 10 000; 1 : 1 000; 1 : 40 000; 1 : 3 000 ?
5. Скільком кілометрам на місцевості відповідає 1 см на карті, якщо масштаб карти:
1 : 200 000; 1 : 80 000 000; 1 : 190 000 000 ?

                                                          
4.  Завдання для самостійного розв’язування: №1094
Розв’язок: 1) 288 км = 28 800 000 см; 324 км = 32 400 000 см;
2) 28 800 000 : 9,6 = 3 000 000; Масштаб карти 1 : 3 000 000;
 3) 32 400 000 : 3 000 000 = 10,8 см.
Відповідь: відстань між селищами Кленове і Калинове на карті дорівнює 10,8см.

3.     Закріплення матеріалу
Практична робота з картою України
1)    Знайти на карті України два населених пункти, відстань між якими на карті складає від 5 до 6 см. Записати в зошиті назви цих міст та масштаб карти. Виміряти відстань між цими містами в сантиметрах та визначити дану відстань на місцевості.

2)    Знайти на карті України два міста, відстань між якими найменша. Записати в зошит їх назви, виміряти відстань між ними в сантиметрах та обчислити відстань між цими містами на місцевості. Записати всі обчислення в зошиті.

3)    Знайти на карті України два міста, відстань між якими найбільша.  Записати в зошит їх назви, виміряти відстань між ними в сантиметрах та обчислити відстань між цими містами на місцевості. Записати всі обчислення в зошиті.

4.     Підсумки уроку
Звернути увагу!
Вміння працювати з картою потрібно не тільки лоцманам і штурманам, – з  картами дуже часто доводиться працювати і автомобілістам, і туристам, і спортсменам, і навіть пішоходам у незнайомому місті.

5.     Домашнє завдання:
Завдання на картках:
1. Відстань на карті між двома пунктами становить 4,3 см. Яка відстань між цими пунктами на міс­цевості,  якщо карта має масштаб  1 : 1 000 000?
2. Відстань між двома пунктами на місцевості дорівнює 340 км. Яка відстань між цими пунк­тами на карті, якщо її масштаб 1 : 2 000 000?

3.  Відстань між двома пунктами на місцевості дорівнює 405 км, а на карті 5,4 см. Знайти масштаб карти.

УРОК З ЗАСТОСУВАННЯМ ПОШУКОВО-ДОСЛІДНИХ МЕТОДІВ НАВЧАННЯ

Математика 6 клас

Тема.  КОЛО. ДОВЖИНА КОЛА

Мета:  ознайомити учнів з поняттям довжини кола та числа π

Обладнання:  циркуль, лінійка, моделі кіл та кругів, вимірна стрічка

ХІД УРОКУ

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань учнів
·                             Яка фігура називається колом?
·              Що називається кругом?
·              Які ви знаєте частини круга? Покажіть їх на малюнку круга.
·              Що називається радіусом кола?
·                             Що називається діаметром кола?


·                             Покажіть на малюнку кола радіус, діаметр, хорду.

3.  Мотивація необхідності введення довжини кола
Створення проблемної ситуації
1.     Магеллан здійснив кругосвітню подорож навколо Землі. Який шлях він
пройшов?
2.  Космічний корабель після виведення його на орбіту рухався по колу. Який
діаметр цього кола?
Щоб відповісти на ці питання, треба знати довжину кола.

4.  Осмислення і сприйняття формули довжини кола
1. Практична робота
На уроці вчитель зазначає, що на практиці часто доводиться вимірювати довжини кіл. Безпосереднє вимірювання довжини кола не завжди можливе. Треба навчитися визначати довжину кола за діаметром або за радіусом. Дове­деться з'ясувати, у скільки разів довжина кола більша від довжини діаметра. Чи відношення довжини кола до свого діаметра буде те ж саме для всіх кіл, чи в різних колах воно різне.
— Працюватимемо так. Обведіть моделі кругів та куль, що знаходяться у вас на парті, смужкою і виміряйте довжину діаметра в сантиметрах з точністю до 0,1 см. Результати запишіть у таблицю
з/п
Довжина кола з точністю до 0,1 см
Довжина діаметра з точністю до 0,1 см
Відношення довжини кола до довжини діаметра з точністю до 0,01
1



2



3




Коли більшість учнів заповнили табличку, вчитель проводить заключну бесіду. Відкидає всі неправильні вимірювання і обчислення, з'ясовує, що біль­шість вимірювань дали відношення довжини кола до діаметра приблизно 3,14. За своїм походженням це число наближене.
Формулюється правило, що довжина кола більша від свого діаметра при­близно в 3,14 раза.
Записують формулу: С≈3,14d або Cd, де π=3,14159...

2. Історична довідка про обчислення значення числа π

5.  Закріплення навичок і вмінь застосовувати знання про коло
1. Усне розв'язування задач: № 560, 563.
        
2. Колективне розв'язування задач:
         а) № 564, 565 без запису в зошиті;
         б) № 570, 571 із записом в зошиті.

3.Самостійне розв'язування за допомогою вчителя № 580.
           C 6,28 • 6000 ≈ 37680 (км).                    
           37680 : 500 = 75,36 (год).

4.Зауваження (розповідь учням).
Відомо, що коли вводились метричні міри, за 1 м була прийнята довжина:
1/40 000 000 частини земного (паризького) меридіана.   
Далі ставиться завдання обчислити:
а)довжину паризького меридіана;
б)довжину 1 ° паризького меридіана.
С = 40000000 м = 40000 км.
Довжина 1° паризького меридіана:                    
40000:360 ≈111 (км) — це відстань (наближена), на яку Земля повертається за добу навколо Сонця.

6.  Домашнє завдання
п. 7.1. №559, 566


1 засідання методичного об`єднання 05.11.2014 р. Методичні новинки










1 засідання методичного об`єднання 05.11.2014 р. Урок з елементами пошуково-дослідної роботи. Математика 6 клас. Лучкова А. С.